Honorowe obywatelstwo dla bohatera amerykańskiej rewolucji.

Poniżej tekst depeszy agencji Associated Press.

The Associated Press, 7 listopada 2009 r.

Waszyngton(AP) Generał Kazimierz Pułaski w końcu został obywatelem Stanów Zjednoczonych.  230 lat po jego śmierci, prezydent Obama podpisal wspólną rezolucję Kongresu i Senatu, i w piątek (6 listopada) nadał polskiemu szlachcicowi honorowe obywatelstwo. Wkład gen. Pułaskiego w walkę o oderwanie amerykańskich kolonii od imperium brytyjskiego od początku miał dramatyczny charakter. Pułaski po przyjeździe pisał do Jerzego Waszyngtona: Przyjechałem tutaj, gdzie broni się wolności; przyjechałem jej służyć, żyć dla niej lub zginąć za nią.

Kongresman Dennis J. Kucinich, demokrata  z Ohio, od 2005 roku walczył o nadanie Pułaskiemu honorowego obywatelstwa. Powiedział wówczas: Pułaski złożył najwyższą ofiarę w służbie tego kraju i zasługuje na najwyższe zaszczyt i uhonorowania za swą służbę.

Generał Waszyngton usłyszał o młodym Polaku od Beniamina Franklina, który w tym czasie był pierwszym ambasadorem amerykańskich rewolucjonistów we Francji. Franklin powiedział Waszyngtonowi, że nazwisko Pułaskiego  stało się słąwne w Europie, ze względu na odwagę i bohaterstwo, jakim wykazał się walcząc o wolność swojego kraju.

Waszyngton pozwolił Pułaskiemu przylączyć się do walki przeciwko Brytyjczykom, a Polak bardzo szybko zasłynął jako świetny kawalerzysta, a dzisiaj nazywany jest "ojcem amerykańskiej kawalerii".Pułaski zginął zanim Brytyjczycy zostali zmuszeni do całkowitego wycofania sie z kolonii amerykańskich. W październiku 1779 r. dowodził atakiem kawalerii na wojska królewskiego pod Savannah, w stanie Georgia. Ciężko ranny został zabrany na pokład amerykańskiegoi okrętu "Wasp". Zmarł na pełnym morzu dwa dni później. Amerykanie wielokrotnie honorowali Pułaskiego przez ostatnie dwa stulecia. Wiele powiatów, miast ulic i mostów zostało nazwanych imieniem Pułaskiego. Słynna nadziemna autostrada łacząca Newark z Jersey City w stanie New Jersey również została nazwana jego imieniem. Kongres Kontynentalny uchwalił wzniesienie pomnika Pułaskiego, który w 1825 roku został wzniesiony w Savannah. W 1929 r., Kongres ogłosił dzień 11 października Dniem Pułaskiego w Stanach Zjednoczonych. Obecnie to święto jest praktycznie  zapomniane w Stanach Zjednoczonych.(AP).

 

 

Wolnomularskie związki Kazimierza Pułaskiego

Nie istnieje żaden document lożowy, który potwierdzałby przynależnośc Kazimierza Pułaskiego do wolnomularstwa. Wszystkie informacje, jakimi dysponujemy pochodzą ze źródeł pośrednich. Kiedy Kongres uchwalił wzniesienie pomnika dla uczczenia pamięci po "ojcu amerykańskiej kawalerii", wmurowanie kamienia węgielnego w miejscu gdzie miał stanąć monument odbyło się z pełnym masońskim ceremoniałem, a Richard T. Turner, Wielki Kapłan Kapituły Luku Królewskiego w Savannach pisał do członków swojej loży, że został położony kamień węgielny pod pomnik "Brata Hrabiego Pułaskiego". Inne źródła informują, że Kazimierz Pułaski był inicjowany w loży wojskowej w stanie Maryland. Loża Casimir Pulaski Lodge nr 1167, która spotykała się w Logan Square, w światyni masońskiej w Chicago, nosiła imię dla uczczenia pamięci po polskoamerykańskim bohaterze. Wydana przez loże broszura mówi, że Kazimierz Pułaski został podniesiony do stopnia mistrza w Gould Lodge w Georgii w dniu 19 czerwca 1779 r., a został pochowany z masońskim ceremoniałem 11 października 1779.

*          *          *

Rudolph M. Anderson, kapitan armii rewolucjonistów amerykańskich, który w 1776 r. walczył pod Trenton i przekroczył rzekę Delaware w pierwszej łodzi, gdzie został ranny. Otrzymał awans na majora. Walczył pod Brandywine i Germantown, ranny pod Savannah w maju 1779 r. był przy łożu umierającego Kazimierza Pułaskiego. Kazimierz Pułaski przed śmiercią ofiarował mu swoją szablę.

Po zakończeniu działań wojennych Rudolph Anderson osiadł w Kentucky, w pobliżu Louisville, gdzie prowadził życie pioniera. Kiedy cywilizacja dotarła w jego rejony, przeniósł się dalej na zachód. W 1826 r. był jednym z założycieli loży wolnomularskiej w Louisville, która podlegała Wielkiej Loży Wirginii.

 

*  *  *

 

Tylko siedem osób w historii otrzymało honorowe obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

 

Winston Churchill otrzymal je w 1963 r. Raoul Wallenberg otrzymał je w 1981. William Penn i jego żona Hannah Callowhill-Penn w 1984. Agnes Gonxha Bojaxhiu - Matka Teresa została honorową obywatelką USA w 1996 r., a markiz de Lafayette - przyjaciel Washingtona i bohater Rewolucji Amerykańskiej, otrzymał honorowe obywatelstwo w 2002 r.

Kazimierz Pułaski w 2009 r.

 

Markiz de Lafayette, Winston Churchill i Kazimierz Pułaski byli wolnomularzami.

 

*  *  *

 

 

Poniższy list został wysłany przez Loże do kongresmena Kucinicha:

 

 

Rep. Dennis J. Kucinich

14400 Detroit Avenue
Lakewood, Ohio 44107

 

Dear Congressman Kucinich:

 

On behalf of myself and the Brethren of Kosciuszko Lodge No. 1085 of the Grand Lodge of Free and Accepted Masons of the State of New York - the oldest continually existing Polish Lodge in the world and the only Polish-American Lodge in the United States - I extend our sincerest thanks and appreciation to you for your prolonged efforts in successfully obtaining honorary United States citizenship for Count Casimir Pulaski, father of the American cavalry and a fallen hero in the struggle for American independence.

 

I am sure that I do not exaggerate when I say that your persistence in this matter is not lost on Polish-Americans and Poles the world over.

 

"Sto lat"!

 

With deepest gratitude,

 

Tadeusz Olsztyn

Master