W czasie wizyty w Wirginii Bracia z Loży Kościuszko zapoznali się z sylwetką byłego Wielkiego Mistrza Wielkiej Loży Stanu Wirginia, któremu rodzice dali na pierwsze imię Kościuszko. Nazwisko polskiego bohatera insurekcji antyrosyjskiej zostało - jak zwykle w USA - zapisane w aktach z charakterystycznym dla Stanów Zjednoczonych błędem. Imię jakie otrzymał Brat Kemper jest dowodem na to jak wielkim szacunkiem i estymą cieszył się wśród Amerykanów polski bohater amerykańskiej rewolucji.

 

Kosciusko Kemper,

67 Wielki Mistrz Wielkiej Loży Stanu Wirginia

Dawnych, Wolnych i Uznanych Wolnomularzy

 

Najczcigodniejszy Brat Kosciusko Kemper ur. się w Warrentown w stanie Wirginia 18 czerwca 1835 r. Wykształcenie pobierał w najlepszych prywatnych szkołach. Studiował na Uniwersytecie Wirginia, gdzie jego ojciec był prorektorem. Na studiach poznał swoją późniejszą żone Irę Garrett.

Brat Kemper pracował jako nauczyciel, a jednocześnie studiował prawo. Wielka Wojna Domowa zastała go w Beafort w stanie Południowa Karolina. Natychmiast zgłosił się jako ochotnik i walczył do końca po stronie Konfederatów. Awansował do stopnia porucznika i był podziwiany przez swoich przełożonych za męstwo i odwagę.

Po osiedleniu się w Alexandrii w stanie Wirginia otworzył kancelarię adwokacką, ale ciągle pozostawał oddany sprawom oświaty. Przez wiele lat sprawował funkcję kuratora oświaty. Ustąpił ze stanowiska zmuszony przez szwankujące zdrowie. Był jednocześnie aktywnym członkiem Kościoła prezbiteriańskiego.

11 marca 1875 r. został inicjowany w Loży Alexadria-Washington nr 22. Podniesionmy do trzeciego stopnia 27 maja tego samego roku. Przeszedł przez wszystkie stopnie Rytu York i zasiadał na Wschodzie w każdej z lóż tego rytu.

Mistrzem Loży Alexandria-Washington został wybrany w roku 1888. Dziesięc lat później został Wielkim Młódszym Diakonem Wielkiej Loży Stanu Wirginia.

W roku 1906 został wybrany na Wielkiego Mistrza Wielkiej Loży Stanu Wirginia. Funkcję wielkiego mistrza sprawował tylko przez jedną kadencję. Szwankujące zdrowie zmusiło go do zrezygnowania z kolejnej kadencji.

Brat Kosciusko Kemper odeszedł do Loży Wielkiego Architekta Wszechświata w dniu 26 stycznia 1910 r. Zmarł w rezydencji swojego zięcia w Waszyngtonie.

___________________________________________

Opracowane przez Krzysztofa Winnickiego na podstawie Kroniki z posiedzenia Wielkiej Loży Stanu Wirginia z roku 1910; strony 58-60.